23 maja 2025 roku w przestrzeni edukacyjnej Stolica eXsperymentu w Gnieźnie odbyła się II edycja konferencji „Transformacja energetyczna wyzwaniem naszych czasów” – wydarzenie, które zgromadziło liczne grono ekspertów, samorządowców, naukowców oraz przedstawicieli sektora energetycznego i przemysłu. Frekwencja przerosła oczekiwania organizatorów, a atmosfera była wyjątkowo inspirująca i sprzyjała merytorycznej wymianie doświadczeń.
Wydarzenie odbyło się pod Patronatem honorowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Prezydenta Miasta Gniezna oraz Starosty Powiatowego w Gnieźnie. Organizatorem konferencji była Wielkopolska Federacja Budownictwa, a wsparcia udzielili Partnerzy Strategiczni: Enea, Dynamic Biogas, Wydział Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, Partnerzy Wielkopolska Izba Gospodarcza, Wielkopolska Izba Przemysłowo-Handlowa Oddział Gniezno, Urbis, Gnieźnieński Klaster Energii, MPK Gniezno, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gnieźnie oraz Komitet Naukowy, w którego skład weszli specjaliści z zakresu inżynierii: prof. dr hab. inż. Klaudia Borowiak, prof. dr hab. inż. Wiesław Buczkowski, prof. UPP dr hab. inż. Anna Szymczak-Graczyk, prof. UPP dr hab. inż. Tomasz Garbowski, dr hab. inż. Barbara Ksit
Konferencję otworzył i powitał gości Wiceprezes Wielkopolskiej Federacji Budownictwa Zdzisław Kowalski przekazując głos patronom honorowym. Prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Jarosław Grobelny odczytał list od Pani Pauliny Hennig-Kloska Minister Klimatu i Środowiska. List wyrażał podziękowanie za zaproszenie na konferencję oraz podkreślał, że transformacja energetyczna to zarówno wyzwanie, jak i szansa na rozwój technologiczny, cywilizacyjny i środowiskowy. Szczególną uwagę zwrócono na konieczność modernizacji ciepłownictwa, które odpowiada za znaczną część emisji i zużycia energii w Polsce. Przyszłością ciepłownictwa mają być m.in. pompy ciepła, magazyny ciepła oraz technologie Power to Heat. Rząd wspiera transformację m.in. poprzez planowanie strategiczne, regulacje i dostęp do finansowania. List kończył się życzeniami owocnych dyskusji oraz podkreśleniem roli branży w kształtowaniu nowoczesnej energetyki. Prezydent Miasta Gniezno Michał Powałowski podkreślił znaczenie lokalnych inicjatyw w globalnej transformacji energetycznej. Natomiast Starosta Gnieźnieński Tomasz Budasz zaznaczył, że transformacja to nie tylko kwestia ochrony środowiska ale także droga do bezpieczeństwa energetycznego i innowacji.
Wśród prelegentów znaleźli się eksperci reprezentujący m.in. ENEA EKO, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie, Dynamic Biogas oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Poruszono kluczowe zagadnienia związane z efektywnością energetyczną, rozwojem odnawialnych źródeł energii, modernizacją systemów ciepłowniczych oraz magazynowaniem energii.
Wystąpienia:
Adam Dominiak, Prezes ENEA EKO – Efektywność energetyczna na poziomie regionalnym,
Paweł Gozdowski, PEC- Transformacja energetyczna w zabudowie jedno i wielorodzinne,j
Jarosław Grobelny, Prezes PEC – Efektywne systemy ciepłownicze gwarancją bezemisyjności dla nowych inwestycji,
prof. dr hab. inż. Jacek Dach – Rozwój biogazu i biometanu w Polsce,
Michał Pospiech, PEC- OZE w ciepłownictwie
Marcin Czudowski– Nowoczesne systemy sterowania dostawą ciepła do budynków,
dr inż. Bartosz Radomski-Budownictwo pasywne,
dr inż. Kamil Witaszek – Magazynowanie energii cieplnej i elektrycznej.
Konferencję zakończyła wspólna dyskusja oraz lunch, który był okazją do nawiązania nowych kontaktów i kontynuacji rozmów w mniej formalnej atmosferze.
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom, uczestnikom oraz partnerom wydarzenia. Dzięki Państwa zaangażowaniu i wiedzy konferencja była nie tylko sukcesem frekwencyjnym, ale przede wszystkim ważnym krokiem w budowaniu przyszłości opartej na zrównoważonej energii.






















